Düdüklünün ne işi var banyoda?

26 Nisan 2016 (Salı) - 23:23 - Ufuk ÇINAR

Bizim düdüklü tencerenin geleneksel rahatsızlık verici ıslığı yetmemiş gelmiş banyomuza misafir olmuş. Evet evet, bildiğiniz düdüklü tenceremiz çamaşır makinemizi ziyarete gelmiş, üstüne başına bi’ şey de almamış, kapağını da mutfakta bırakmış..

Şakası bi’ yana, biraz önce bi’ duş aldım ama ne duş. Bizim sular hoppadak kesiliverdi. Saat gecenin 11’i. E benim de duş almam lazım, 2 günde bir aldığım rutin duşlardan, saç baş komple bi’ temizlik yani. Baktım su gitti, sordum gelmeyecekmiş yarın öğlene kadar. Olmaz ki öyle, bu duş bugün alınacak arkadaş!

Aldım…

Eskiden anamız ağabeyimle beni soba üstündeki ıbrıkta ısıttığı su ile yine sobalı odada yani salonda leğenin içinde bir güzel yıkardı. Şöyle olurdu manzara…

legende yikanan bebek

Ana ya, üşenmezdi. Haklı da kadın, ufacık bebeleriz biz nereden bilelim şofbeni çalıştırmayı, kendi kendimize duş almayı. Neyse gel zaman git zaman kendi kendimize duş alır olduk, büyüdük yani. Şimdi de o günleri yad ettim işte. Su kesik olabilir ama orada koskocaman damacana duruyor. “E anamız bizi yarım ıbrık sıcak su ile yıkıyordu vakti zamanında, şimdi biz bi’ düdüklü tencere sıcak suyla yıkanamıcaz mı?” dedim, “Haaaydi Bismillah!” deyip besmelemi çektikten sonra misafir ettim içi sıcak su dolu olan düdüklüyü banyomuza. Tabii leğen yok, artık leğen büyümüş küvet olmuş. “Alabildin mi duşunu?” diye soracak olursanız aldım valla, hem de öyle bir güzel aldım ki sanırsınız 5 yaşında çocuk leğenin içinde yanında bir ıbrık sıcak suyla duş alıyor.. O derece memnun ve mutlu şekilde. Bir nevi iyi oldu suların kesildiği, eski günleri yad etmiş oldum.

Bilmeyenler vardır illaki, içine su doldurup gerek bebek yıkamasında gerek mutfakta bulaşık yıkarken sıcak suya kaynak sağlayan meşhur ıbrık dediğimiz de şu:

ibrik_45_on_xl

Önceki yazım: Yine bi' İstanbul Klişesi...

Yorum gönder