İnsanlar doğada 3 halde bulunur

16 Şubat 2013 (Cumartesi) - 19:38 - Ufuk ÇINAR

Bugün deneme yazmam istendi. İlk olarak aklıma konu gelmedi, daha sonra dank etti. Attım bir başlık. “İnsanlar doğada 3 halde bulunur: katı, sıvı, gaz.” Başladım yazmaya. Denemelere başlık atılır mı bilmiyorum. Ben attım. Zaten önemlide değil. Önemli olan yazının okuyucuya ulaşmasıdır kanımca. Zaten bu yazıyı okuyorsanızda amacıma ulaşmışım demektir.

İnsanlarda su gibidir. Su nasıl bulunduğu kabın şeklini alıyorsa, insanlarda o şekilde bulunduğu ortamın şeklini alır. Yine insanlarda su gibi doğada 3 halde bulunur.

Açıklayayım. Önce insanların katı halinden bahsedelim. İnsanların katı hali onların patlamaya hazır bomba gibi sert ve asi oldukları andır. Bu anda kesinlikle yaklaşmayın, zararlı siz çıkarsanız. Hele bir de ergenin birisi sevgilisiyle dolaşıyorsa tam o anda o, katı haldedir. İnsanların yanlarında sevdikleri, bilhassa kız arkadaşları varsa onlara kesinlikle dokunmayın. Eee yanında kız arkadaşı varya. Onun yanında kendini “Polat Alemdar”, “Ezel” havalarına bürür. Aslında hiçte öyle biri değillerdir.

İnsanların katı hallerini anlattık sırada sıvı halleri var.

Ben buna sıvıdan ziyade cıvık halde diyorum. Çünkü cıvıkta bir sıvı terimidir. İnsanlar cıvık hallerinde öyle bir mutlu olurlarki dünyanın en kötü esprisine bile gülerler. İnsanlar genellikle sıvı hale kendi odaları boşken ya da yakın arkadaşları yanındayken geçer.

Son olarak insanların gaz hali kaldı.

Gaz halini hayalet olarak yorumluyorum. İnsanlar hiç tanımadığı bir ortama girdiğinde gaz halinde olurlar. Ne yapsınlar ki zaten, tanımıyorlar kimseyi. İşte bu anda öyle bir susarki insan, havadaki sineğin kanat çırpışlarını bile duyar ama kendisini kimseye duyuramaz.

Demem şudur. İnsanlar katı haldeyken çabuk kırılırlar. Sert olan şeyin kırılma oranı yumuşak olana göre daha fazladır. Sıvı halde fazla kalırlarsada buharlaşırlar. Ayrıca kendinizi gaz halinizden çıkaramazsanızda hayalet gibi görünmekten ziyade hayalet olur gidersiniz. Bu yazıyı en iyi özetleyecek söz ise Mevlana’nın “Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.” sözüdür.

Bu yazı Simit Çay Edebiyat Ödülleri Yarışmasında ilk 3’te yer almıştır: http://simitcay.com/2014/04/23/i-deneme-yarismasi-sonuclari/

Yorum gönder