İnsanoğlu ayakkabı misali

13 Eylül 2019 (Cuma) - 3:35 - Ufuk ÇINAR

İnsanoğlu aslında biraz daha özele inersek siz haricinizdekiler aslında birer ayakkabı gibidir. Bazıları postal gibi yük olur ayaklarınız için, bazıları ise terlik gibidir ayağınızı hep rahat tutar… Ve siz her ikisine de ihtiyaç duyarsınız çünkü karda terlik, kumsalda postal giyemezsiniz.. Ayrıca bazen de şık bir topuklu olabilir veya muhteşem bir spor ayakkabı.. Kendinizi göstermeniz gerektiğinde şık topukluyu giyersiniz, yakışır, utandırmaz.. Koşmanız gerektiğinde ise spor ayakkabıyı giyerseniz sizi hiçbir şey tutamaz.

Siz hariç dedim de, siz de aslında başkaları için birer ayakkabı niteliğindesiniz..

İnsanoğlunu ayakkabıdan ayıran en büyük etmen ise sadece tek türden bir ayakkabı olmamasıdır. Bazıları hem topukludur hem de postal; bunlar sadece gösteriş için yanınızdadır, başka zamanlarda hep yük olur. Bazıları hem terliktir hem postal.. Gösterişte gözü yoktur, nerede ihtiyacınız olursa orada yanınızda bitiverir ama koşacağınızda destek olamaz, yorar… Bazıları ise sadece spor ayakkabıdır, ya koşacağınızda yanınızda olur ya da sizi sürekli koşturtur. Topukluya değinmiyorum bile, sadece topuklu olan varsa direkt çıkartın hayatınızdan, belirli bir süre sonra bileğinizi kırar. Eğer bir insanı ayakkabı olarak düşüneceksiniz o size hem spor ayakkabı olmalı, hem postal, hem terlik olmalı hem de şık bir topuklu.. Böylelikle çetin şartlarda korur darbelerden, sıcak güzel günlerde ise terlik olur sizi bunaltmaz. Güzel bir eğlence gününde şık bir topuklu olur sizi utandırmaz, spor ayakkabı olur “Artık koşacağım.” dediğinizde karşınızda durmaz yardımcı olur.

Ayakkabılar insanoğlunun rahat etmesi için üretilmiştir. Her türlü hava koşulu, her türlü zemin için farklı farklı ayakkabılar vardır.. Aynı insanın insan için dünyaya gönderildiği gibi… İnsan da her türlü koşulda rahat etmeniz için vardır. Hayatınızdaki insan bu ayakkabıların hepsi olmayabilir ama unutmayın bir tanesi olamıyorsa sorun olmasa da ikisi de olamazsa bir gün büyük bir sorun olacaktır.

Çok da yıpratmamak gerekir ayakkabıyı, bakım ister uzun süre giyilmek için.. Arada kirlenir belki, bir güzel silip cilalayınca ise değer kaybetmez kendisi..

Şimdi sorun bakalım kendinize, siz ne tür bir ayakkabısınız ya da daha doğrusu, hangi tür ayakkabılarsınız?…

Önceki yazım: Destek mi, Köstek mi?

Yorum gönder