Kalp ölü, göz canlı

20 Ocak 2016 (Çarşamba) - 10:54 - Ufuk ÇINAR

Bitmek üzere olan kalemimle, masamda sıcak çikolata ve karşımda Göztepe manzarasıyla oturuyorum. Arkasında FF ile kaldığım dersin notları olan Beyaz’a, ağzımdan çıkan buhar eşlik ediyor. Sıcak çikolatamdan bi’ yudum alırken 2 dakika sigara molasına çıkmış fast food çalışanı çekti dikkatimi.

Hani derdim var şuydu, buydu oydu diye takılıyorum ya bazen. O zamanlarda hayata nankörlük yapıyorum sanırım. Misal şuan hafiften üşüme tuttu, daha da üşürsem girerim alışveriş merkezine. Filmden çıkınca da gideceğim bi’ evim var. Her ne kadar odamın ısınmıyor olduğunu bilsem de sonuçta var. Ayrıca istediğim zaman gidebileceğim başka bir evim de var aslında. Bu da demek oluyor ki dertten yakındığımda aslında nankörlük yapıyorum.

Misal şu fast food çalışanı. Kim bilir ne derdi vardır. Veyahut benden dertsizdir, bilemem. Ama şu kış gününde dışarıda kalan insanlar? Hani gidecek evleri olmadığı için ATM boşluklarında üstlerinde incecik battaniye, altlarında yarısı buz tutmuş karton parçaları olupta her gece yatmadan önce donarak ölmemek için dua edenler. Bilmiyorum belki abartıyorum… Ama abartıyor olmam bile gerçeği değiştirmez. O insanlar sokaklarda. Her yerdeler.

Sabahları işe gidenler; özellikle Kadıköy’den, Eminönü’den, Taksim’den gidenler bilir. Onlar bilir, görür. O evsizlerin bazıları ölmüş gibi yatar. Bazense gerçekten ölürler. Belki çok kötü insanlardı ve öyle olmaları gerekiyordu. Belki çok zenginlerdi kandırıldılar ve artık evsizler. Hangimiz biliyoruz onların hikayesini? Hangimiz kulak veriyoruz onlara? Ben de dahil olmak üzere hiçbirimiz. Onları görünce içimizde bi’ his oluşuyor: acıma! Biraz daha yürüyünce ne acıma kalıyor kalbimizde ne merhamet.  Kalbimiz ölü gözlerimiz canlı şekilde ya bi’ arabaya, karıya kıza dalıyoruz veyahut bi’ ayakkabıya çantaya.. Bunun adı ne bilmiyorum. Bi’ isimde koyamıyorum..

Kendinden utanmış olsa gerek kalemimde yetmiyor kelimelerimi devam ettirmeye. Kalemim bile kendinden utanıp yazmayı bırakırken, biz hala yakınıyoruz siktirici dertlerimizden..

Göztepe Optimum 3. kat terası
19 Ocak 1016 20.35

Önceki yazım: Karadeniz

Yorum gönder