Klasik, Sade ve Noktalar

22 Ekim 2018 (Pazartesi) - 20:44 - Ufuk ÇINAR

Hayat a noktasından başlar, z noktasında biter. Bu noktalar arasında ise koskoca bir alfabe vardır ki o alfabedeki harflerin her biri çok önemli olaylardır keza öyle olmasalardı noktalama işareti olarak yerlerini alırlardı sadece. Doğmamı a noktası olarak alırsak eğitim hayatımı b noktası, aşık olmamı c noktası, yaptığım hataları d noktası olarak kabullenebilirim. Tabi bu arada büyük olaylar olduğunu da hesaba kattığımızda şuanda bulunduğum noktanın net olarak k noktası falan olduğunu savunabilirim. Hadi biz k noktasından devam edelim. Önümde z noktasına kadar bir ton harf var fakat z noktasına illa diğer harflere uğrayarak gideceğim diye bir şey yok. Belki de doğrudan z noktasına giderim, bu kısım Allah Kerim.  Ben sıradan bir hayat gibi z noktasına daha onlarca harf var olduğunu kabul ederek ilerleyeceğim yazıma. Şuanda k noktasındayım, bu konuda hemfikiriz.

Şimdi ben k noktasında olduğuma göre k noktasına gelene kadar onlarca hata yaptım dolaylı yoldan onlarca hayat dersi aldım demektir. Bu hata-ders ikilemlerine baktığımda ise k noktasından sonra olabildiğince hata yapmamaya çalışacağımı düşünebiliriz. Hata yapmamak içinse sürekli olarak önceki noktalarıma bakmam gerekliydi ve baktım. Çıkardığım sonuç ise şu yönde oldu.

Bir şeylerin güzel olması için komplike bir yapıya sahip olmaması gerekli, sade ve kapalı olmalı. Açık olduğunda riskler çoğalmıyor değil, kapalı daha iyi. Sade olması ise amaca hitap ediyor. Daha önceki modern görünümlere baktığımda ben o modern görünümlerin adamı olmadığımı düşündüm, modern görünümle başa çıkamayacak demiyorum bakın, adamı değilim yani bana hitap etmiyor. Bana hitap eden kapalı ve sade olması. Modern görünüm içinse açık olmalı ki bu da bazı güvenlik açıklarını beraberinde getiriyor. Kapalı olduğunda ve hele ki onu tamamen ben yaptıysam artısını eksisini biliyorsam kesinlikle tercih ederim. Bu yüzdendir açık kaynak kod ve modern görünüme sahip olan bir projemi kapalı kaynak kod ve sade bir tasarım-kodlamaya kavuşturdum. En kısa sürede içindeki tüm içerikleri de profesyonel hale getirdim mi, projemin 2. adımı yani reklam kısmına geçeceğim.. Karşınızda yeni haliyle http://www.midebulantisi.net

Yoksa siz başka bir şeyden bahsettiğimi mi düşündünüz?

Önceki yazım: Yol verin

Yorum gönder