Pazar, Satıcı ve Alıcı

22 Kasım 2015 (Pazar) - 9:06 - Ufuk ÇINAR

Sosyal medyada kime neyi gösteriyoruz? Bazılarımız vücutlarını sergiliyor, bazılarımız dostlarıyla çekildiği fotoğrafları. Bazılarımız arabasıyla fotoğraf atıyor, bazılarımız yediği yemekleri. Hatta bazılarımız abartıp yatağından görüntü atıyor. Neden?

Arabasıyla fotoğraf çekip atan kişinin söylediği şey, “Benim arabam var.” Güzel fiziği olan kızın söyledi, “Bakın bu benim.” Yemeğini atan, “Bunu yiyorum..” Dostlarıyla fotoğraf atansa, “Bakın ben mutluyum, benim dostlarım var.” Hepsi ego tatmin edici, hepsi “Ben buyum!” deme amaçlı..

Uzun zamandır sosyal medya da fotoğraf paylaşılmasına karşı olduğumu yakın arkadaşlarım bilir, hatta fazla yakınım olanlar bu konu hakkındaki görüşlerimi de bilir. Dilim sivridir, sözüm de acı, ama düşününce hepsi birer birer hak verir. Kısacası, acı olan aslında gerçektir.

Sosyal medya da kendini pazarlamak deyimi vardır. Özellikle büyük şirketler, vakıflar, topluluklar büyük meblağlar karşılığında isimlerini duyurmak, yani kendilerini pazarlamak adına sosyal medyayı kullanır. Bazısı oy toplamak için yapar bunu, bazısı kamuoyu oluşturmak için, bazıları müşteri toplamak için. Hatta bazıları sadece bilinçlendirmek için yapar Green Peace gibi. Peki sıradan bi’ insan neden yapar hiç düşündünüz mü? Sıradan bi’ insan neden kendini pazarlama ihtiyacı duyar?

Beğenilmektir aslında tek istekleri. Sosyal medya ortamında fotoğraf paylaşıp beğeni almayan hiç kimse o fotoğrafları orada tutmaz. Bu kendini pazarlamak istemediği için fotoğraf paylaşımı yapan kişiler haricinde herkes için geçerlidir. Örneği şu profil: Ramazan Özden

Ramazan Özden, abimin okul arkadaşı aynı zamanda dostudur. Profilini incelediğimizde niyetinin ne olduğunu gayet iyi anlayabiliriz. Paylaşmak, bilgilendirmek, öğretmek. Hiçbir fotoğrafını beğenilmek için paylaşmaz, gezdiği yerleri, yediği yemekleri, hatta bazen kendisinin komik hallerini bile yükler sosyal medyaya. Amacı ise “Bakın burada bu var, buraya gidip görün, bakın bunun tadı güzel kesinlikle deneyin.” gibi mesajlardır.

Profilimde Ramazan Özden haricinde ki hesapların %90’ı aşan kısmı kendini pazarlamak adına açılmıştır. Beğenilmezse, kapatılır niteliktedir. Bu beğenilme muhabbeti ise keyfi, hatta nefsi bir durumdur. Nefis ise, kötüdür. Özellikle bayanlarda dikkatimi çeken bu konu çevremdeki insanlara bakış açımı her zaman değiştirmiştir. Tabiri doğruysa g*tü göbeği ortada fotoğraf paylaşan insan kendisine birilerini arıyordur. (Bkz: Hayvanlarda eşleşme çağrıları) Hele ki hayatında birisi olan kişilerin fotoğraf paylaşıyor olmasına ise akıl sır erdiremem. Hayatında birisi olup güzelliklerini sosyal medya da herkese açık şekilde paylaşanlar her zaman tuhafıma gitmiştir.

Demem odur ki sosyal medya da fotoğraf paylaşılması; eşi, sevgilisi olan insanlar için hoş değildir. Kızı için de, erkeği için de. Tabi şimdi siz bu görüşlerime katılmayacaksınız, hatta saçma bulacaksınız. Neticesinde vakti zamanında canımdan bir parça bile başkası saçma dediği için beni saçmalaştırmıştı. Zaten saçma buluyorsanız da ne güzel, sizde vaktin genişliğinden bir nebze almışsınız demektir. Tabii bu da başarı demektir sanırım sizin için. Öyle olsun bakalım. Kısmetiniz bol olsun dostlarım, kısmetiniz bol olsun arkadaşlarım.

 

Önceki yazım: Aşkın Karanlığı

3 Yorum

  1. :) Günümüz sosyal medya çılgınlığına farklı bir bakış açısı.. Fakat şöyle bir durum var ki bu sadece günümüze özel değil.. Tarihin başlangıcından beri insanlar kendini beğendirme çabasına girmişlerdir.. Erkek ve kadın rolleri burada ayrılır.. Tarihin başından beri Erkek güç ile öne çıkarken kadın güzelliğiyle ön planda olmuştur.. Örneğin bir erkek yakışıklı bulunduğunda kendini iyi hisseder ama geçici bi tatmindir.. Onu asıl mutlu kılacak şey güçtür.. Kadın ise güçlü olduğunda değil beğenildiğinde kendini mutlu hisseder.. Başından beri gelen Bu basit hislerin günümüze sosyal medya aracılığıyla yansıması aynen anlattığın şekilde.. Bir kadın fotoğraf atıyor ki herkes görsün.. Herkes beğensin.. Duygusal bir tatmin fakat gereksiz ve mantık dışı bir uygulama.Maalesef insanoğlu da özünde çok da mantıklı bir yapıya sahip değil.. Her zaman bu böyle olacak.. Kadın kendini beğendirmeye çalışacak..Erkek güçlü olmaya çalışacak.. Bu çabaya girmeyen bir insan bulduğunda bizim zihniyetimizdeki insanlar da onları kendine eş olarak seçecek.. Ramazan örneği bu arada gerçekten somut olmuş.. Sosyal medyayı en verimli şekilde kullanan insan kendisi.. Teşekkürler yazın için

    • Tüm görüşlerinin altına imzamı atmış bulunmaktayım. Belirttiğin şekilde gereksiz ve mantık dışı bir hareket. Ve yine belirttiğin gibi bu çabaya girmeyen bir insan bulduğumda onu eşim olarak seçeceğim.

      Ramazan abi uzun zamandır merceğimdeydi sosyal medya konusunda. Bu konuda yazı yazdığımda ise senin de tabir ettiğin gibi somut örnek olabilecek en doğru kişiydi hesabımdaki kişiler arasında. Kendisine de özellikle teşekkür ederim örnek göstermemde sorun bulmayıp beğenisini sunduğu için.

  2. çok teşekkür ederim beni bu durumda örnek olarak gösterdiğin için ufuk kardeşim ve umut kardeşim.hayatları boyunca birileri tarafında psikolojikmen hırpalanmış ve baskılanmış insanlara facebook,twitter yada instagram nasılsın yada hadi kendini tanıt gibi şeyler sunduğunda insanlar sapıtma eğilimine giriyolar genelde.paylaştığı fotoğraf aşırıca mesela dövme yaptırmış koluna onu göstermek için elini çenesine koyarak fotoğraf çektiriyor ya kolunun fotoğrafını çekip koysana kardeş niye bu kadar uğraşıyosun.problem o dövmeyi göstermek değil onu gösterirken ne kadar hile yaptığıdır.hile yapan beden belli olur beden dili denen bişey var.doğal olamıyor bu insanlar bununda temelinde utanç bununda temelinde güvensizlik bununda temelinde korku yatıyor.korku,kötülüğün çimentosudur,herkese cesurca bi hayat dilerim….

Yorum gönder