Sadece Su

16 Ağustos 2015 (Pazar) - 16:03 - Ufuk ÇINAR

Daha önceden aldığım bir karar aslında. Her ne kadar şuan hayatıma geçirmekte kararlı olmuş olsam da çok daha önceden aldığım bir karar bu. Kimine göre sağlıklı beslenme, takdire şayan bir davranış. Kimine göre “Manyak mısın oğlum, suyla hayat mı geçer?”.

Velhasıl kelam artık hayatımda içecek olarak sadece su var. Nescafe, soğuk çay, doğal olmayan meyve suları gibi şeylerin hepsini bir süredir normale oranla daha az tüketiyordum. Şimdi ise hiç tüketmeme kararı aldım. Kola mı? Komiklik yapmayın, kolayı 2 senedir zaten içmiyorum…

Bunları neden içmediğimi düşünüyorsanız kısaca açıklayayım. Öyle “Doğal değil, içmem.” gibi entelektüel cümleler kurmayacağım. Halk arasındaki tabirle “Gaz yapıyor.” da demeyeceğim tabii ki. Bunları içtiğimde vücudum tuhaf tepkiler veriyor. Bundan 2 yıl kadar önce günde 3 LT. kolayı tek başına içen bi’ insandım ve midem “Bana mısın?” demiyordu. Bir gün geldi ve arkadaşımda kaldığım gece midem yapacağı en büyük ihaneti yaptı ve gecenin 2’sinde beni hastanelik etti. Yediğim serumlarla birlikte yaklaşık 4-5 saat hastanede kaldım. O gün bugündür kola içmiyorum. O günden beri de doğal olmayan meyve suları ve gazlı içecekleri tüketmiyordum. Son dönemin modası soğuk çay tüketmeye başladım o da ağzımda tuhaf bir tat bıraktığı için ve mideme de tuhaf şeyler yaptığı için içmeyi bırakma kararı aldım. Neticesinde oldukça doğal besleniyor gibi görünüyorum.

Türk Kahvesi ve çay mı?
Bunlara laf yok işte. Arada bir Türk Kahvesi içmekten zarar gelmez elbette, çay da öyle. Çayı her zaman içerim, üst üste 4-5 bardak olmasa da düzenli çay içicisiyimdir. Doğal çayları; nane limon, kekik, kantaron gibi çayları içmeyi çok sevdiğimi de özellikle anneannem dahil olmak üzere etrafımdaki çoğu kişi bilir. Bu arada, sevildiğimi buradan da düşünüyor olabilirim. En basitinden bir arkadaşımın dahi evine gittiğimde “O kola içmez, midesi hassas.” gibi tabirlerle karşılaşmak bile sevindiriyor beni. Neticesinde önemsenmek güzel şey.

Kısacası, artık sadece su…

Önceki yazım: İnsanlar doğada 3 halde bulunur

Yorum gönder