Seyahat Planım…

8 Eylül 2017 (Cuma) - 15:08 - Ufuk ÇINAR

Çok uzun zamandır istediğim ve 1 kişi hariç kimseyle paylaşmadığım bir plan, güzel ve uzun bir gezi. Nihayet gitme kararımı aldım, Pazar günü sabah 8 civarında evden motorum ve çadırımla çıkış yaparak aşağıdaki haritada işaretlediğim yerleri görmeyi planlıyorum.

Güzergahım şu şekilde:

harita

Yukarıdaki güzergaha göre ilk durağım Bodrum olacak, Salihli’den Bodrum’a gitmek yaklaşık 4-5 saat belki de ortalama hızıma bağlı olarak 6 saat olacağı için ilk molamı Kuşadası’nda vermeyi planlıyorum. Kuşadası’nda öğlen kahvemi içtikten sonra bir şeyler de atıştırıp Didim’e doğru yola çıkacağım. O anki yorgunluk durumum ya da ruh halime bağlı olarak Didim’de mola verebilirim ya da doğrudan Bodrum’a geçebilirim. Bodrum’a geldiğimde ise Bodrum’da bulunan 5 kamp alanından bana en uygun olanına yerleşip ilk günümü orada geçireceğim. Tabii ki konaklamadan önce Bodrum’un ne kadar gezilecek yeri varsa oraları gezeceğim, ardından ise illa ki hafif bir yorgunluk çökecek ve tahminen saatler 11’e doğru yaklaşacak. Bu saatlerde çadırımı kurabileceğim yere gidip telefondan biraz dizi izleyip yatacağım. Tahminime göre doğanın muhteşemliğinden ötürü saat 7 civarında vuran ilk ışıklarla uyanacağım. Bu uyanıştan sonra büyük ihtimalle yolumu Marmaris’e doğrultacağım ve yine büyük ihtimal kahvaltımı Marmaris’te yaparım. Marmaris’in de gezilecek yerlerini gezdikten sonra ver elini Dalyan…

Dalyan’da ilk ziyaret edeceğim nokta 2800 yıllık bir tarihe sahip olan Kaunos Antik Kenti olacak.

kaunos antik kenti dalyan

Yukarıdaki fotoğraf bahsettiğim yer olan Kaunos Antik Kenti’ne ait. Burada bol bol fotoğraf çekileceğim, video da çekebilirim belki. Kaunos’un alttaki yerlerinin de çoğuna gitmeyi planlıyorum.

Dalyan_caunos_map

Kaunos ziyaretinden sonra güzergahımın sonraki durağı olan Dalaman’a geçiş yapacağım.

Ardından ise yine tarih kokan bir yer olan Telmessos’a gitmeyi planlıyorum.

Telmessos

Geceyi Dalaman’da geçirmeyi planlıyorum bu arada, 2. gecemin konaklama yeri Dalaman olacak gibi ama elbette o anki ruh halime bağlı değişkenlik gösterebilir. Dalaman’dan sonra sırada hayatım boyunca en çok gitmek istediğim yerlerden birisi olan Ölüdeniz!

Fethiye tarafında gezilebilecek çok fazla tarihi alan var, hangisinin fotoğrafını eklesem bilemiyorum, orada olduğumu düşünmek bile pekala bir heyecan patlaması yaşatıyor minnak kalbimde.. Fethiye’de ilk gideceğim yer yine tarihi alanlar olacak, bu alanların en başında ise Kayaköy geliyor.

Kayaköy
Kayaköy

Kayaköy gezisi ardından ise Fethiye Kral Mezarları’na gitmeyi düşünüyorum.

kral mezarlari

Kral Mezarları yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz yer. Ne muazzam!

Ardından diğer durağım olan Kaş’a doğru ilerlerken Pınara Antik Kenti ve Tlos Antik Kenti’ni ziyaret edecek gibiyim. Bu arada saatin kaç olduğuna bağlı olarak konaklamamı Fethiye’de ya da Kaş’ta yapabilirim, bu konuda net bir durum söz konusu değil şuanlık.

dalaman

Yukarıdaki fotoğrafın bulunduğu yer Kaş’taymış, bu alanı görmezsem gezimi tamamlamış sayılmam. O yüzden Kaş’ta uğrayacağım ilk yerlerden birisi yukarıdaki fotoğrafın çekildi yer…

Gezimin sondan 2. durağı ise Antalya merkez. Antalya’da gezilecek onlarca yer var, buraları gezdikten sonra Antalya’da konaklamayı planlamıyorum, yönümü eve çevirip yolumun üstünde olan Denizli’de bulunan Pamukkale travertenlerine gideceğim. Bu kadar yakınımda olmasına rağmen hala görmediğim bir yer travertenler.

pamukkale traverten

Pamukkale travertenleri de ziyaret ettikten sonra eve 150km’lik bir mesafem kalıyor. Bu mesafeyi katettikten sonra benim de herkese anlatabileceğim güzel bir tatil öyküm olacak, elbette sağ salim gelmek nasip olursa.

*Ek not, yazının başında ve Twitter’da Pazar sabah 8 olarak plan yapmıştım fakat Cumartesi akşam sözüm olduğunu ve misafirlerimizin olacağını düşünürsek bu plan Pazartesi sabah 8’ine kalabilir. Ne de olsa benim için gelen misafirleri Pazar günü bırakıp da bir yerlere gezmeye gidemem. Elbet ki bahsettiğim kişi kuzenim Burak, yoksa diğerleri hep geri döner. O sıkıntı yapmayacak olursa Pazar sabahı, gönül koyacak gibi olursa ise Pazartesi sabahı bu geziye çıkmayı planlıyorum. Oldukça kısıtlı bir bütçe ile oldukça eğlenceli bir tur yapmayı planlıyorum, büyük ihtimal maddi olarak rahat etmesem de gezdiğim yerlerin her birine değecek anılar biriktireceğim. Bu gezi sonunda ise mutluluğun para değil benzinden ibaret olduğunu kanıtlayabilirim gibi geliyor. Ne de olsa benim için önemli olan güzel yemekler yemek değil güzel anılar biriktirmek. Belki bazı yerlerde kuru ekmeğe talim ederim ama adım gibi eminim ki muhteşem bir anı olacak benim için. Belki ileride çocuklarıma bile anlatabilecek olduğum… Düşünsenize, babamın yaşına geldiğimde Türkiye’nin her yerini gezmiş birisi olabilirim, herkese gidilebilecek yer tavsiyesi sunuyor olabilirim, bu benim için bir özelliktir, bu gezi ise yaşımın en uygun olduğu zamanda yapmam gereken bir hareket..

Önceki yazım: Mucize mi? Gökyüzüne bakın

2 Yorum

Yorum gönder