Yollarımız farklı

26 Ağustos 2015 (Çarşamba) - 15:09 - Ufuk ÇINAR

Öncelikle “Yollarımız farklı” başlığını uCinar.com ile kişisel blog yolumu ayırdığım için koyduğumu da belirtmek istiyorum. 3 yıldır http://ucinar.com üzerinden yayın yaptığım kişisel blogumu gün itibari ile (26 Ağustos 2015) http://www.fkcnr.com üzerinden yayınlamaya başladım.

Bunun sebebi ucinar.com’un tam olarak ismimi nitelemiyor olması ve kişisel bir blog için oldukça değerli özelliklere sahip olmasıydı. Değerli özelliklerden kastım ucinar.com domainine yapılan harcamalar, domain yaşı vb. domainler arası değerlerdir.

Neden com.tr?
Ne yazık ki ufukcinar.com siteyle pek ilgilenmeyen ismi muhtemel Ufuk Çınar olan birisi tarafından satın alınmıştı. Kişisel blogumu .net üzerinden yayınlamayı da uygun görmediğim için com.tr alan adını tercih ettim. .com ve .net’e oranla yıllık ödemesi daha fazla olan bu domainin tercih olarak seçilme sebepleriyle benim seçme sebebimde aynı. Hem resmi kayıtlarda, hem ciddiyet oranında com.tr alan adının kıymetini bilen bilir. Kısacası fkcnr.com adresini ismi kimlikte tam olarak Ufuk ÇINAR olmayan bir insan alamaz. Şansımadır ki bugüne dek hiç bir Ufuk ÇINAR’da bu adresi almamış. Tabii her ne kadar com.tr alan adını almış olsam da gözüm hala ufukcinar.com’da. Kullanmayacak olsam da o domain için backorder koydurttum. (Backorder: Belirli bir ücret karşılığında domain tescil firmaları sizin adınıza süresi bitmiş domainleri ilk olarak kayıt eder, bu işleme backorder denmektedir.)

uCinar.com ne olacak?
uCinar.com 3 yaşında bir domain. Ayrıca domaine 500 TL’yi aşan reklam ve SEO çalışması yaptırıldı. Dolayısıyla genel blog olması durumunda günlük ziyaretçi sayısı 3000’den aşağı inmeyecektir. Bugüne dek kişisel blog olmasından dolayı sadece 100’lere hitap ederken genel blog olması durumunda 1000’lere hitap edecektir. İlk amacım genel blog yapmak olsa da bunu süreç belirleyecek. İşimden ve diğer projelerimden vakit bulduğum kadarıyla ucinar.com alan adını genel blog olarak değerlendirme peşinde koşacağım.

blog.ufukcinar.com.tr’de neler yayınlanacak?
ucinar.com’da yaklaşık bir yıldır yayınladığım aşk ve ilişki yazılarım ne yazık ki com.tr uzantılı kişisel blogumda yer almayacak. Bunun yerine daha çok kişisel fikir ve görüşlerim, katıldığım etkinlikler, yaptığım geziler, varsa maceralarım, olaylarım, hayatımda aldığım yeni kararlar ve yapacağım değişiklikler yer alacak.

 

Önceki yazım: En kötüsüde araba yok

Yorum gönder